رنگ در لباس ایرانیان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

بشر مفهوم رنگ را از طبیعت و پدیده‌های آن آموخته است؛ بنابراین شناخت رنگ همزمان با دوره‌ای از  تاریخ است که بشر عناصر و ساخته‌های طبیعی را لمس کرده است. انسان غارنشین عصر دیرینه سنگی بدن خود را با گل اخرای سرخ و زرد آراست. در دوران میان سنگی پس از کشف آتش با پختن گیاهان لباس‌های خود را رنگ کرد. از عصاره برگ ویچ و پوست انار رنگ زرد، عصاره اسکوتی رنگ زرد لیموئی، برگ درخت کول مشکی روشن، پوست تنه درخت گردو رنگ مشکی و از گیاهانی که رنگ دانه فرمز دارند رنگ قرمز به دست آورد. در دوران نوسنگی با کشف فلز نخست به ساخت رنگ پرداخت.


در ایران باستان انتخاب رنگ با اهمیت و تنوع همراه بود و معرف قومیت، شخصیت و منزلت اجتماعی بود. ایرانیان در طول تاریخ همواره به جنبه‌های معنوی، عرفانی و هنری رنگ توجه داشته‌اند. در این میان برخی از رنگ‌ها بیش از سایر رنگ‌ها به چشم می‌خورد؛ دلیل آن اختصاص رنگ معین به طبقات بخصوص و یا آثاری بوده که بیش از سایر یادگارها باقی مانده است.
لباس عیلامیان بنفش مایل به آبی با تزئینات سفید نقره‌ای بود. لباس گروه‌های اجتماعی پائین‌تر قرمز ساردی نام داشت که از شکوفه‌های درخت ساندیکس گرفته می‌شد. بنفش و آبی تیره رنگ‌های سلطنتی به شمار می‌رفت و قهوه‌ای رنگ ویژه سوگواری بود. در مجموع، رنگ‌های قرمز، زرد و آبی تیره از محبوبیت بیشتری برخوردار بود.
رنگ‌های ارغوانی، نارنجی، قهوه‌ای، سبز زیتونی و آبی آسمانی رنگ‌های مورد علاقه هخامنشیان بوده است.
در نقاشی کوه خواجوی سیستان که متعلق به دوران اشکانیان است یک سوارکار اشکانی باقی است که رنگ پیراهن او آبی و رنگ شلورش سفید است. رنگ سفید در این عصر کمتر جنبه قراردادی داشته و بیشتر تابع ذوق و سلیقه و شرایط محیط بوده است.
رنگ‌های سفید، آبی تیره و روشن و رنگ روناسی از جمله رنگ‌های پرکاربرد دوران ساسانی بوده است.
در دوران اسلامی رنگ نقش مهمی را ایفا داشته و حتی نمادی از یک واقعه تاریخی و یا یک دوره تاریخی به شمار می‌رفته است. پیامبر (ص) همواره از برخی از رنگ‌ها همچون سفید استفاده می‌کردند. پس از پیامبر، رنگ سفید نشانه حکومت امویان شد و مخالفان آن سیاه می‌پوشیدند. پوشیدن لباس سیاه را ابومسلم خراسانی رواج داد؛ از این رو به «سیاه‌جامگان» مشهور شدند. 
عباسیان شعار و رنگ سیاه را تا زمان مامون حفظ کردند و به همین دلیل آنان را سیاه‌پوشان نامیدند. پس از ورود امام رضا(ع) به عنوان ولیعهد، رنگ سبز جانشین رنگ سیاه شد؛ زیرا سبز نمادی از وجود پیامبر(ص) به شمار می‌رفت.
چادر در دوران اولیه اسلامی و بعد از آن یعنی در دوران تمام حکومت‌های ایرانی از طاهریان تا ایلخانیان در رنگهای زرد، آبی و سیاه بود. در اوایل دوران بعد از اسلام مقنعه به رنگ‌های مختلف به ویژه سرخ رواج داشت. در تمام این دوران لباس‌ها در رنگهای سفید و الوان دیده می‌شوند.
در دوران طاهریان و صفاریان رنگ شلوارها، منصب و مقام پوشنده آن را تعیین می‌کرد. مثلا نانواها شلوار سفید و بزرگان و مردم عادی شلوار زرد و سفید می‌پوشیدند.
در دوران ایلخانیان استفاده از رنگ‌های تند و گرم مانند روناسی، قهوه‌ای و سبز زیتونی شدت بیشتری یافت. مردان لباس‌های سفید و الوان با کفش‌های پارچه‌ای گلدار می‌پوشیدند. لباس زنان نیز گلدار و رنگارنگ بود و چادر سفید بر سر می‌کردند و از نقاب مشکی استفاده می‌نمودند. در این عصر «زرد کلاهان» پیدا شدند و رنگ‌های سیاه و سفید تاثیر بیشتری روی لباس‌ها گذاشت.
دوران صفویه را از نظر صنعت پارچه‌بافی عصر طلائی می‌دانند. پارچه‌های خوشرنگ الوان در این دوران بافته می‌شدند. صفویان رنگ قرمز را برای کلاهایشان انتخاب کرده بودند و به همین دلیل قزل‌باش نامیده می‌شدند و در نتیجه رنگ قرمز در این دوران از اهمیت خاصی برخوردار شد. در این دوران تمایلات شخصی نقش مهمی در انتخاب رنگ ایفا می‌نمود. مردان صفوی پیراهن سفید، نیم‌تنه و قبای گلدار، قرمز، زرد یا رنگ دیگر بر تن می‌کردند. زنان نیز لباس‌های رنگین بر تن می‌کردند و چادر‌‌های آن‌ها جز در مجالس عزاداری سفید رنگ بود.
در دوران افشاریه و زندیه پیراهن‌های سفید با کلاه قرمز و سفید مرسوم گشت. نادرشاه کلاه قرمز چهارترکی بر سر می‌گذاشت که دستاری سفید به دور آن پیچیده بود. زنان این دوره چادر سفید، بنفش و سیاه بر سر می‌کردند.
در دوران قاجاریه به دلیل سفر شاهان به اروپا تحول چشمگیری در لباس صورت می‌گیرد.  مردان پیراهن سقید با شلوار آبی یا ارغوانی و سرخ بر تن می‌کردند. پیراهن طبقه کارگر آبی رنگ بود. زنان لباس‌های الوان می‌پوشیدند. رنگ شلوار سفید بود. گروه‌های اجتماعی رده پائین شلوار مشکی می‌پوشیدند. چادر آبی، قهوه‌ای و مشکی مرسوم بود.
در دوران پهلوی بر اثر ارتباطات و رفت و آمد بیشتر با اروپا تاثیر‌پذیری لباس افزایش پیدا می‌کند؛ نسل جوان از سنت‌ها و باورهای پذیرفته شده پیشینیان خود فاصله گرفته و آنرا برای دنیای امروز کارآمد و مناسب نمی‌دید. کم کم افراد به اصطلاح امروزی رنگ‌های شاد و متنوع پوشیدند و افراد سنتی رنگ‌های نسبتاً آرامتری به تن کردند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۸، بخشنامه‌ای به کلیه ادارات و مدارس ارسال شد مبنی بر اینکه لباس اونیفورم مدارس و فرهنگیان لباس گشاد باشد و البته رنگ در آن ذکر نشده بود. بر این اساس لباس‌ها از حالت تنگ و دامن‌دار به لباس‌های گشاد که تا حدودی شرایط پوشش اسلامی را داشته باشد، ‌تبدیل شد. در سال ۱۳۶۲ طی بخشنامه‌ای برای فرهنگیان، رنگ لباس آنان سورمه‌ای، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه مقرر شد. حتی قید شده بود بارانی‌ها و کاپشن‌های زمستانی فرهنگیان در قالب همین رنگ‌ها باشد.
این بخشنامه‌ها و بخشنامه‌های مشابه که حدود،‌ رنگ و حتی مدل لباس‌های رسمی در ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها را عمدتاً تعیین می‌کرد یکی از علل جدی گرایش مردم به لباس‌های تیره و تیره‌پوشی عنوان شده است. برخی تفاسیر روانشناختی دیگر، که نگرانی جدی خود را از تیره‌پوشی در جامعه و تأثیرات روحی – روانی آن به ویژه در میان جوانان ابراز می‌دارند، برآنند که پس از انقلاب اسلامی، به واسطه جنگ ۸ ساله ایران و عراق و حوادث قبل از پیروزی انقلاب، تیره‌پوشی به نشانه عزاداری برای جوانان از دست رفته جامعه مسلط شد و رفته‌رفته مردم به خاطر فشارهای روانی ناشی از جنگ و اوضاع بد اقتصادی و مشکلات پیش آمده به سوی افسردگی پنهان پیش رفتند. در این میان با نیم‌نگاهی به افراطی‌گری‌های ناشی از ولنگاری در سالهای پایانی رژیم طاغوت این اعتقاد رشد یافت که پوشیدن لباس‌های روشن و متنوع به لحاظ رنگ نشانه‌ای از بی‌قیدی است. این در حالی است که براساس بررسی‌‌های انجام شده درکشور آلمان، تلاش برای دور کردن افراد از تمایل به تیره‌پوشی که به خاطر شش سال درگیری در جنگ جهانی بروز کرده بود، نزدیک به ۲۰ سال زمان برده است.
مسلماً گرایش عمومی به چادر تیره در ایران به ویژه در شهرهای مذهبی و قدیمی ایران که با تنوع پوشش همراه نیست، تأثیر مستقیمی بر دیگر شهرها گذاشته است. این تأثیر گرچه تا حد زیادی فراگیر بوده است اما با حساسیت‌های بیش‌تری که دختران جوان نشان داده‌اند، در مورد این قشر تأثیر خود را کمتر نشان داده است.
اما با اینحال بیشترین رنگ لباس در ایران تیره، سرمه‌ای و غیر روشن است. اگر چه اسلام به پوشیدن لباسهای سفید،‌ شاداب، پوشاننده، راحت و در شأن، تأکید دارد، اما هنوز پوشاک ایرانی با آرمانها و ارزشهای دینی و ملی خود فاصله دارد .

تیزر تبلیغاتی فروشگاه

کانال تلگرام مارال

اینستاگرام فروشگاه مارال

آمار بازدید

امروز951
دیروز935
کل بازدید1038310

Visitor IP : 3.83.32.171 Visitor Info : Unknown - Unknown پنج شنبه, 03 بهمن 1398 23:11

Who Is Online

Guests : 23 guests online Members : No members online
Powered by CoalaWeb

اوقات شرعی

کیف و کفش کوک

وب سایت :www.kookshoes.ir

کانال تلگرام : t.me/kookshoes

اینستاگرام :instagram.com/kook_kerman

تقویم جلالي

 
پنج شنبه
بهمن
1398
03
 

عکسهای فروشگاه مارال

آرشیو مطالب

cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
حراج زمستانی پوشاک مارال با 20درصد تخفیف شروع شد
مدل مانتو جین کاغذی
مانتو جین را همه خانم ها دوست دارند اما شاید در ست کردن آن دچار مشکل شوند، مانتو جین را نمیتوان با هر...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
مطمئنا با تغییر فصل و سرد شدن هوا پوشش ما هم تغییر میکنه و کم کم به سمت پوشش گرم می ریم ، پوشش...
استایل پاییزی شیک
فصل پاییز در راه است و خانم‌های شیک پوش بیش از هر چیز دیگری به فکر ساختن یک استایل پاییزی شیک و...
انواع ترکیب لباس پاییزی جدید
انواع ترکیب لباس پاییزی جدید و جذاب مناسب برای هر فرم اندام آماده شدن در صبح یک روز پاییزی به...
مدل‌های جدید و ساده لباس
  خیلی‌ها تصور می‌کنند شیک پوشی به معنای پروی کردن از مدل و امتحان کردن مدل‌های جدید و عجیب لباس...
لباس مجلسی، انتخاب لباس مجلسی، لباس مجلسی سایز بزرگ، مدل لباس مجلسی، عکس لباس مجلسی
لباس مجلسی یا لباس شب به لباسی گفته می‌شود که در مهمانی‌های رسمی و نیمه رسمی پوشیده می‌شود. با...
رازهای لباس پوشیدن
  لباس پوشیدن فوت و فن های خاص خودش را دارد. یک خانم شیک پوش فقط به مدل و قیمت لباس توجه نمی کند. رازهای خوش پوشی و جذاب بودن...
پرنسس دایانا
حتما شما هم جزو افرادی هستید که هفته گذشته عروسی سلطنتی را دنبال کردید و مراسم ازدواج شاهزاده هری...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
با پشتوانه و همراهی صمیمانه شما مشتریان محترم فروشگاه بزرگ پوشاک مارال مفتخر به دریافت تندیس برند...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
نحوه انتخاب مانتو ، یکی از اصلی ترین انتخاب ها در خرید لباس برای خانم ها است. نکته ای که حائزه...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
کلمه ی مانتو در حقیقت از کلمه ای فرانسوی به معنی کت مشتق شده و جالب است بدانید به همین دلیل در...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
   اگر بخواهید از تمام ترفندها و مدل‌های دنیای فشن در عالم واقعیت استفاده کنید ، ممکن است همین ظاهر خوبی هم که...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
این 7 نکته را در مورد لباس پوشیدن باید رعایت کنید   لباس پوشیدن و دنیای مد هم برای خود قوانین خاصی دارد. برای...
ترفندهایی برای پوشیدن لباس‌های تکراری
  ترفندهایی برای پوشیدن لباس‌های تکراری به روش جدید و جالب شیکپوشی نیاز به داشتن لباس‌های زیاد و...
خرید لباس مجلسی زنانه
  خرید لباس مجلسی زنانه بسته به نوع مراسم شما باید مواردی را در نظر داشته باشید. در این مطلب به مهم ترین نکات خرید یک لباس مجلسی...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
      یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال حلول سال نو...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
slim fit vs regular fit   Slim fit ، Regular fit و…اصلاحاتی هستند که هر کدام از ما هنگام خرید پیراهن، تی شرت و...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
فروش نوروزی فروشگاه بزرگ پوشاک مارال آغاز  گردید.با تنوع بسیار بالامنتظر حضور گرمتان هستیماقساط 4 ماهه بدون پیش...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
قضاوت در مورد شخصیت انسان ها از روی لباسی که می پوشند یک عادت همیشگی است. هر چند نوع لباس پوشیدن...
women 1 لباس پوشیدن جالب دختر ها در کشورهای مختلف جهان + عکس
نحوه پوشش خانم ها در کشورهای مختلف دنیا لباس پوشیدن دختر ها : تصوراتی که از نحوه لباس پوشیدن خانم ها در...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
    فروشگاه بزرگ پوشاک مارال جهت ارتقای سطح علمی پرسنل خود و آشنایی با جدید ترین متد فروش روز دنیا اقدام به...
ترکیب زرشکی و طوسی، بهترین ست کردن لباس مردانه برای پاییز 2017 - عکس شماره 1
  طوسی و زرشکی دو رنگ شاد پاییزی هستند که اگر با هم ترکیب شوند می توانند شما را به یک مرد شیک پوش تبدیل...
17 Wonderful Winter Polyvore Combinations
ترکیبی از لباسهای زمستانه با بقیه لباس های مورد استفاده در بقیه ایام سال میباشد. مثل ست کردن شلوار...
انواع ترکیب لباس پاییزی جدید
انواع ترکیب لباس پاییزی جدید و جذاب مناسب برای هر فرم اندام   آماده شدن در صبح یک روز پاییزی به اندازه کافی مشکل هست و در این حال باید...
شیک پوش
نحوه پوشیدن لباس برای خانم های شیک پوش :   پوشیدن لباسهای بزرگ تنها اندام شما را اغـراق آمـیـز تـر جـلوه داده و...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
تقریبا همه مردم دوست دارند شیک و خوش استایل باشند؛ این در حالی است که نظر اغلب مردم درباره...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
انتخاب درست رنگها و پوشیدن لباس های روشن  نکته حائز اهميتي در انتخاب پوشش مناسب محسوب مي شود اما...
۱- همواره لباسی را بپوشید که کاملا اندازه شما باشد . ۲- پوشیدن لباسهای بزرگ تنها اندام شما را...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
زنان لاغر و قدبلند درباره پوشیدن لباس باید نکات را مد نظر داشته باشند تا بهترین و زیباترین به نظر برسند. زنان لاغر در بین...
http://img.tebyan.net/big/1384/06/65391515520310849342122111351376192244247.jpg
  اغلب افراد در انتخاب لباسی متناسب با جثه و اندام خود، و همچنین چگونگی «جور» کردن آنها دچار...
خطوط در لباس
خطوطی که شما را زیباتر می کند پارچه اساسی ترین ماده در تهیه لباس است. این ماده دارای ویژگیهایی از...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
رنگ سبز نمادی از رشد و شكوفایی است و از آن‌جایی كه پرانرژی‌ترین رنگ محسوب می‌شود، پوشیدن آن...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
1 – انتخاب پیراهن قرمز یا مشکی کوتاه همیشه عالی است و هیچوقت با پوشیدن چنین لباسی بد و نامناسب...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
بازدید جناب آقای مهندس اسماعیلی مدیر کل محترم تعاون - کار و رفاه اجتماعی به همراه معاونین خود از...
چاق
نحوه لباس پوشیدن افراد چاق ، افراد چاق دارای اضافه وزن چطور خوش تیپ تر شوند؟ اگر شما هم جزو...
رازهای لباس پوشیدن
اگر فکر می کنید خرید لباس و صرف هزینه همه چیز برای خوش پوشی و جذابیت است سخت در اشتباه هستید. نکات ریز و...
نحوه ثابت ماندن رنگ لباس مشکی, نکاتی برای شستن لباس مشکی
لباس های مشکی و تیره را با سرکه سفید بشویید تا مانع از دست رفتن رنگ و براق شدن لباس شود  
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
  تا کنون برای‌تان پیش آمده است لباسی را که خیلی دوست دارید در داخل ماشین لباس شویی قرار می‌دهید ، بعد از شست و...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
برای شستن لباس نوزاد استفاده از شوینده های ملایم بسیار مناسب است چون شوینده های قوی می توانند به...
نکاتی برای شستن لباس های سفید,شستن لباس های سفید
  شستن لباس های سفید ، لباس های سفید نکات زیر را در زمان شستشوی لباس‌های خود دنبال کنید. با رعایت این چند نکته ی ساده بهتر از همیشه...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
تکنیک های شستن لباس های سفید ، راهنمای شستشوی لباس های سفید ، نکته هایی مهم برای شستشوی لباس های سفید. ...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
همه ما مي‌دانيم كه رنگ‌هاي يكدست تيره مثل مشكي، سرمه‌اي، قهوه‌اي و دودي خيلي شيك به نظر مي‌رسند....
greenary, رنگ سال, سبز چمنی, 2017, پنتون
رنگ سال ۲۰۱۷ چه رنگی است و چه کسی این رنگ را انتخاب می کند رنگ سال 2017 را بدانید تا از دنیای مد...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
۷ نکته که در مورد لباس پوشیدن باید رعایت کنید .لباس پوشیدن و دنیای مد هم برای خودش قوانینی دارد. برای مثال شما...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
برای بیشتر جوان ها لباس و شلوار جین داخل کمدشان باارزش ترین لباس محسوب می شود. این ارزش به دلیل...
cache/resized/117aba61f0067be03cdf9b687846dbd3.png
یکی از محبوب‌ترین لباس‌های امروز و حتی قرن گذشته شلوار موسوم به (جین) و یا آن‌طور که ما در ایران...

انتقادات و پیشنهادات

مديريت فروشگاه مارال باپيشنهادات وانتقادات مشتريان محترم توانايي ارتقاء هر چه بهتر سطح خدمات را به شما عزيزان دارد
منتظر ديدار شما و نظرات شما هستيم

قرعه کشی بزرگ مارال

در تاریخ 5 / 7 / 1392

انجام شد و جوایز برندگان در

سالن قرعه کشی به صورت نقدی

پرداخت گردید

یک عدد خودروی پراید

2 جايزه 10/000/000 ريالي

4 جايزه 5/000/000 ريالي

10 جايزه 2/000/000 ريالي

20 جايزه 1/000/000 ريالي

40 جايزه 500/000 ريالي

آدرس و تلفن مارال

کرمان ،

بعد از سه راه شمال جنوبی

روبری بانک سپه مرکزی ،کوچه 27

فروشگاه بزرگ پوشاک مارال

تلفن :

 034-32261979

034-32266104

034-32266105

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Blue Brown Crimson Green Tomato Yellow

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight5 & Footer

Background Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top